لوگو سفید

برگی از کتاب آشنایی با فن نگارش فارسی

فهرست مقاله

در پس آيينه طوطي ضفتم داشته‌اند                 آنچه استاد ازل گفت بگو می‌گويم

خداي منان را سپاسگذارم كه توفيقش شامل حال اين حقير شد تا اين كه توانستم هديه‌اي ناچيز را تقديم دوستداران ادب اين مرز و بوم بنمايم. مجموعه‌اي كه پيش رو داريد تحت عنوان «آشنايي با فن نگارش» می‌باشد، با توجه به نياز محسوسي كه در بين دانشجويان احساس می‌كردم بر آن شدم تا نتيجه‌ي آموزه‌هاي درس آيين نگارش را به صورت مجموعه‌ي حاضر در اختيار شما عزيزان قرار بدهم. موضوع اين مجموعه آشنايي انواع نوشته  و شيوه‌هاي درست نويسي چون: مقاله، گزارش، نامه، پايان نامه، و…

بخش اول مجموعه حاضر درباره‌ي داستان و انواع آن می‌باشد. در اين بخش درباره‌ي داستان و ويژگي‌هاي آن به همراه رمان و انواع آن، داستان كوتاه، قصه و ويژگي آن، افسانه، حكايت، رمانس و …بحث شده است.

بخش دوم كتاب درباره‌ي نگارش مقاله است.شايد بتوان گفت از بين انواع نوشته فني ترين و پركاربردترين نوشته مقاله است. در تهيه مقاله، مطالعه و تفكر نقش اصلي را دارد. راه موفقيت در نوشتن انواع مقاله در مرحله‌ي اول تمرين است، هر قدر در نوشتن مقاله ضوابط مربوط به آن بيشتر رعايت شود  به همان ميزان محتواي آن قوي‌تر خواهد بود.

بخش سوم مجموعه، در مورد نگارش نامه‌ي اداري است. يكي از بزرگترين مشكلات دانشجويان و كاركنان عدم ارائه‌ي يك نامه‌ی درست اداري می‌باشد، نامه‌ي اداري در عين كوتاهي و مختصر بودن، در صورت ندانستن قواعد مربوط به آن يكي از مشكل ترين نوع نوشته می‌باشد. بنابراين با تمرين و فراگيري قواعد مربوط به نامه نگاري اميدواريم كه نامه نگار ماهري بشويد.

بخش چهارم كتاب در مورد پايان نامه است كه انشاء ا…با فراگيري اين بخش كتاب و كتاب‌هاي ديگري كه در اين زمينه تاليف شده و قبولي در مقاطع بالاتر بتوانيد پايان نامه‌‌اي بدون نقض و عالمانه‌اي بنويسيد.

بخش پنجم مجموعه در مورد گزارش نويسي است. در اين بخش همانطوري كه در فهرست و متن مطالب خواهيد ديد به جزئيات گزارش پرداخته شده است، اميد است با مطالعه اين بخش و با مهارتي كه در نويسندگي است خواهيد آورد، بتوانيد بعد از اين ، گزارش خوب و بدون نقص ارائه دهيد.

در پايان از تمامي دوستان و آشنايان كه در تهيه بخش‌هاي مختلف اين كتاب يار و ياور بنده بودند و همچنين از همسر و فرزندانم كه مشوق بنده بودند و بار سختي در كنج نشستن مرا تحمل كردند، تقدير و تشكر می‌نمايم.

بالا

سبد خرید شما 0