لوگو سفید

برگی از کتاب فرهنگ سازی ارتقای سلامت نظام اداری

فهرست مقاله

برگی از کتاب فرهنگ سازی ارتقای سلامت نظام اداری

برگی از کتاب فرهنگ سازی ارتقای سلامت نظام اداری برای شما عزیزان .هیچ انسانی ذاتاً متخلف، مجرم و گناهکار آفریده نمی­شود. شرایط نامتعادل اجتماعی، اقتصادی ایجاد فساد می­کند. تردیدی نیست وقتی در جامعه­ای تأمین اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و امید به داشتن آینده­ای روشن برای افراد جامعه وجود ندارد، به­جای تأمین اجتماعی، خود تأمینی پدید می­آید. در کنار خود تأمینی، انگیزه­های مختلف، افراد حزب­ها و گروه­ها را تشویق می­کند تا با فساد دیدی خوش باورانه و مثبت بنگرند. فساد اداری یکی از معضلاتی است که بسیاری از جوامع با آن روبرو هستند. این عامل مخرب، باعث اتلاف منابع، کاهش بهره­وری و معضلات مختلف در سیستم­ها، علی­الخصوص در سیستم­های دولتی، همچنین کندی روند توسعه در کشورها می­شود. اگرچه پاره­ای از این مفاسد ناخواسته بوده و بینش دیدگاه جوامع مختلف نسبت به این پدیده­ها متفاوت است.     هزینه­هایی که فساد اداری ایجاد می­کند قابل توجه است. این رقم به طور سالانه در سطح جهانی مبلغی قریب به 500 میلیارد دلار از دارایی شرکت­ها، سازمان­ها و افراد حقیقی را در بر می­گیرد. اهمیت مطالعه فساد از این جهت است که سطح فراگیری فساد نه فقط بسیار بزرگ­تر و بیشتر شده، بلکه می­تواند فزاینده­تر نیز باشد.

بر اساس گزارش سازمان جهانی شفافیت (TUO)، ایران از نظر مفاسد اداری بین  145-133 کشور، حدوداً در رتبه 93- 77 قرار دارد. در کشور ما به دلیل پیروی از مکتبی که پیشوای اول آن حتی از بهره­گیری نور شمع بیت­المال در جهت مصارف غیرعمومی خودداری می­کند، به این مهم توجه شده و تدوین کنندگان قانون اساسی نیز بندهای یک و ده اصل سوم را به

 

رفع این مشکل اختصاص داده و دولت را مکلف نموده برای مبارزه با کلیه­ی مظاهر فساد و ایجاد نظام اداری صحیح، تمام امکانات خود را به­کار گیرد. لذا وضع این­گونه قوانین به تنهایی کافی نبوده و به منظور مؤفقیت در عزم ملی برای مبارزه با فساد اداری نیز قوانین و مقررات پیش­گیرانه و متقّن دیگری ضروری است، زیرا عموماً مقوله پیش­گیری از مجازات ارجحیت دارد.

مؤلفین بر خود واجب می‌دانند، از کلیه­ی عزیزان و سرورانی که از آثار و تألیفات آن‌ها در شکل‌گیری این مجموعه استفاده شده و در واقع امکان تدوین آن­ را فراهم آورده و همچنین از زحمات بی‌شائبه جناب آقای رمضانپور که امکانات چاپ این کتاب را فراهم آورده، صمیمانه قدردانی می‌نماید.

در کلام آخر، برای تمامی دوستان، همکاران و ملت عزیزمان از خداوند متعال طول عمر با عزت، صلاح و فلاح دارین آرزومند است.

 

خواستار فساد و تباهي در روي زمين مباش كه خداوند تبهكاران را دوست نمي­دارد.

بالا

سبد خرید شما 0